A mártások az ételek ízét emelik ki, érdekesebbé, szaftosabbá teszik őket. Segítségükkel feldobhatjuk a legegyszerűbb sültet is és igazi konyhaművészeti remeket alkothatunk. Nagyon sok fajta mártás, szósz és öntet létezik. Én most egy rozmaringos vörösbormártás receptjét osztom meg veletek, amely ideális a karácsonyi ételekhez – locsolhatjuk a sültekre, zöldségekre és krumplipürével is mennyei.
Hozzávalók:
- 1 közepes sárgarépa
- 1 közepes zellergyökér
- 3-4 fej barna csiperkegomba (használhatunk fehéret is)
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 lilahagyma
- ½ póréhagyma
- 100 ml vegán száraz vörösbor*
- 750 ml zöldségalaplé (helyettesíthetjük 750 ml vízben felforralt 1,5 zöldégleveskockával is)
- 2 ek. liszt
- 2 kk. passzírozott paradicsom
Fűszerezés és ízesítés:
- ½ kk. só, csipet bors
- 1 + 2 kk. nádcukor
- 2 szál friss rozmaring vagy 1,5 mk szárított
- 2 kk. mustár
- 4 kk. szójaszósz
- 3 babérlevél
ELKÉSZÍTÉS:
Hámozzuk meg a hagymát, fokhagymát sárgarépát és zellert, tisztítsuk meg a gombákat és távolítsuk el a póréhagyma külső rétegét. Vágjunk mindent darabokra. Nem fontos apróra vagy szépre szelni mivel a zöldségeket a végén leszűrjük.
Melegítsünk fel egy kis olajat egy serpenyőben és kezdjük el pirítani a zöldségeket. Ízesítsük sóval, borssal és egy kávéskanál nádcukorral. Pirítsuk a zöldségeket 5-6 percig majd adjuk hozzá a 2 evőkanál lisztet és 2 kávéskanál paradicsompürét és pirítsuk tovább folyamatosan kevergetve 1-2 percig. Ezután öntsük fel a vörösborral és az alaplével.
Jöhetnek a fűszerek. Adjuk hozzá a rozmaringot, babérlevelet, mustárt, szójaszószt és még 2 kávéskanál nádcukrot. Főzzük a mártást legalább 8-10 percig, vagy addig, amíg meg nem kapja a kívánt állagot. Ízlés szerint fűszerezhetjük tovább sóval, borssal, borral, mustárral.
Végül vegyünk elő egy edényt és egy szűrőt majd szűrjük le a zöldségeket és készen is van a mártásunk. A zöldségeket ne dobjátok ki. Tegyük hűtőbe, ahol eláll 2-3 napig is. Növényi tejszínnel konyhai robotgépben pürésítve egy újabb finom mártást kapunk.
* Azt gondolnánk, hogy a borok nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat, hiszen szőlőből készülnek. Viszont a bor derítésénél bizony előfordulhat, hogy tojás származékot, vagy állati csont származékot adnak hozzá. Ha fontos, hogy a készítésének az eljárása során se legyen állati eredetű anyag használva, akkor járjunk utána, hogy a bor vegán védjeggyel ellátott-e.
A környezettudatosság felértékelődésével és az egészséges életmód terjedésével ma már egyre több pincészet ismeri fel, hogy komoly piaci igény mutatkozik a vegán termékekre, így egyre több termelő palackjain találkozhatunk a kis sárga-zöld vegán címkével. Ilyenek például a Vyvylan Macska portugieser, Gyukli pincészet borai, Gedeon birtok egyes- és még számos más pincészet borai).