Manapság már talán nincs is olyan étel, amelynek vegán változatát ne lehetne elkészíteni – így van ez a hallal is. Néhány évvel ezelőtt kezdtem el vegán hal receptek után kutatni és számos változatával találkoztam (pl. tofuból, padlizsánból), de amelyik a leginkább megfogott és tényleg sült hal állaga és íze is volt, az a banánvirágos változat. Veterán vegánok körében a banánvirág már egy jól ismert húshelyettesítő alapanyag, bevallom 2-3 éve még nekem is nagyon újnak számított. A banánvirág, mint ahogy a neve is mondja nem más, mint a banánfa virágja, amely ehető – sőt számos vitamint, ásványi anyagot, antioxidánst és rostot tartalmaz.
Puha, fehér, szálasan szétváló állaga van, mint a halnak, íze viszont teljesen semleges, így egy kis pácolással bármivé átvarázsolható. A halas ízvilágot tengeri alga páccal tudjuk elérni (elvégre az igazi hal is az elfogyasztott algáktól halízű).
Érdekes és izgalmas kísérlet volt először készíteni banánvirágból sült halat, de a végeredmény meglepően tökéletes lett, azóta is rendszeresen elkészítem. Kedvenc változatom a híres brit pub food, fish & chips módjára készül, méghozzá ropogós, omlós sörbundában kisütve, kapribogyós mártogatóssal. Ennek a kapribogyós mártogatósnak a receptjét is megtaláljátok a receptek között.
Hozzávalók:
1 konzerv banánvirág (beszerezhető a bulkshop boltjaiban)
Az algás páchoz: 1 nori lap, 1 kk. só, 1 kk. lenolaj, 1 kk. rizsecet
A sörbundához: 250 ml vegán sör*, 150 gr liszt, ½ mk. kurkuma, 1 mk. só, 1 kk. fokhagymapor (vagy friss fokhagyma préselve) 1 mk. sütőpor, csipet bors
ELKÉSZÍTÉS:
Az elkészítés igényel némi előkészületet, a banánvirágot ugyanis egy éjszakára be kell pácolni. Első lépés tehát, hogy elkészítjük az algás pácot: egy kis méretű (kb. 15x20cm) tepsibe vagy tálba fektetjük a nori sushi lapot, ráöntünk egy ujjnyi forró vizet, majd a forró léhez adjuk a sót, lenolajat, és rizsecetet. Használhatunk másfajta olajat is, de a lenolajjal is enyhe halas ízvilágot érünk el, ezért érdemes ezt a fajta olajat használni halas ételek vegán változatánál.
Ha elkészült a pác, leöntjük a banánvirág konzerv levét, a virágokat lecsepegtetjük és papírtörlőre fektetjük, hogy felszívódjon a fölösleges nedvesség róla. Ezután a virágokat beleforgatjuk a pácba és egy éjszakára a hűtőbe tesszük a páccal együtt.
Másnap, ha készen állunk a sütésre elkészítjük a sörbundát. Egy tálba teszünk minden hozzávalót és elkeverjük. Sűrű palacsintatészta állagot kell kapjunk. Ha azt szeretnénk, hogy a „hal” bundája belül puha, kívül pedig jó ropogós legyen, a tésztát tegyük hűtőbe 1 órára, hogy minél hidegebb legyen amikor a forró olajba tesszük, ettől lesz még ropogósabb.
Ha elkészült a sörtészta, a banánvirágokat belemártjuk a sűrű tésztába és forró olajon aranybarnára sütjük. Először az egészben maradt virágokat panírozzuk be és süssük ki, majd a levált leveleket érdemes összeforgatni a maradék bundával és kanállal kis halmokban helyezni a forró olajra. Megsülve a bunda már összetartja a leveleket.
Tálaláskor facsarjunk rá citromot. Sültkrumplival, hideg sörrel az igazi, de friss zsemlében, majonézes öntettel, savanyú uborkával ütős „halas” szendvicset, vagy „fish” burgert is összedobhatunk vele.
A “fish” & chips mellé egy articsókás-kesudiós mártogatóst is készítettem, amelynek a recepjét itt találjátok:
Articsókás-kesudiós remoulade
I like the corona on the picture.
Whatever beautifull pictures.
Look so good !
I m ready to eat ….
Full miam
Hi Manu, thanks! I am glad you like it. Hope to see you and Macska soon 🙂